5 نکته در مورد ساکشن نوزادان

 نوزادانی که دچار دیسترس تنفسی هستند، آنهایی که نمره آپگار پایینی دارند و آنهایی که با انتقال از جنین به نوزاد دست و پنجه نرم می کنند ممکن است همچنان به ساکشن لامپ یا گاهی اوقات ساکشن با دستگاه نیاز داشته باشند. در اینجا پنج نکته وجود دارد که باید در مورد ساکشن نوزادان بدانید.

قبل مطالعه ادامه مطالب، روپوش کلینیک زیبایی را بخوانید.

 

ساکشن معمولی غیر ضروری است 

اکنون سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که از ساکشن معمولی حباب در نوزادان در چند دقیقه پس از تولد خودداری شود. اگر نوزاد از طریق مایع آمنیوتیک شفاف متولد شد و مدت کوتاهی پس از تولد شروع به تنفس خود به خود کرد، از ساکشن خودداری کنید.

با این حال، اگر کودک با علائم دیسترس تنفسی دست و پنجه نرم می کند ، ساکشن را به تاخیر نیندازید. مکونیوم تنفس شده می تواند به ویژه برای نوزادان کشنده باشد و هر چه سریعتر بتوانید آنها را ساکشید، احتمال زنده ماندن آنها بیشتر می شود.

افرادی که خدمات ساکشن ارائه می دهند، بهتر است از  اسکراب آستین بلند استفاده کنند.

مکش فقط برای نشانه های واضح 

فقط نوزادی را ساکشن کنید که علائم واضحی مبنی بر مناسب بودن ساکشن نشان دهد. آن ها عبارتند از :

  • افزایش CO2
  • افزایش نیاز به اکسیژن
  • برادی کاردی و آپنه
  • تنفس شنیدنی، نفس نفس زدن یا خس خس سینه
  • ترشحات قابل مشاهده یا مشکل آشکار در پاکسازی راه هوایی
  • تنفس

علائم حیاتی نوزاد را قبل و بعد از ساکشن کنترل کنید، زیرا هیچ روشی بدون خطر نیست. ترومای راه هوایی، هیپوکسی، عفونت و افزایش فشار داخل جمجمه مخصوصاً برای نوزادان خطرناک است، بنابراین خطرات و فواید آن را بسنجید و قبل از اقدام از سابقه سلامت نوزاد مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: خرید کلاه اسکراب

خطر را برای نوزاد به حداقل برسانید

مانند هر بیمار دیگری، نوزاد را قبل و بعد از ساکشن هیپراکسیژن کنید. مدت ساکشن را به 10 ثانیه یا کمتر کاهش دهید. اگر اولین راه هوایی مجرای تنفسی را به طور کامل پاک نکرد، نوزاد را دوباره اکسیژن رسانی کنید و دوباره امتحان کنید.

برخی از استراتژی های دیگری که می توانند خطر را کاهش دهند عبارتند از:

  • انتخاب تجهیزات کوچکتر نوزادان دارای راه های هوایی شکننده هستند که به راحتی آسیب می بینند.
  • توجه به تفاوت های راه هوایی نوزاد . نوزادان راه های هوایی کوچکتر و باریک تر، زبان و اپی گلوت بزرگتر و نای کوتاهتر دارند. بر این اساس تکنیک و تجهیزات خود را تطبیق دهید.
  • حمایت از سر نوزاد یک نوزاد تازه متولد شده نمی تواند وزن سر خود را تحمل کند، در صورتی که به خوبی حمایت نشود، خطر آسیب در حین ساکشن افزایش می یابد.
  • کاهش خطر عفونت. پاتوژن هایی که فقط برای یک بزرگسال آزاردهنده خفیف هستند، می توانند برای نوزادان، به ویژه آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کشنده باشند. دست ها را به طور کامل در آب داغ بشویید. همیشه دستکش و ماسک بپوشید و قبل از تعویض تجهیزات یا بعد از دست زدن به هر چیزی که ممکن است آلوده باشد دستکش را عوض کنید.بیشتر بخوانید: کاور آستین اسپان باند

مادر و نوزاد را از هم جدا نکنید 

یک یا دو نسل پیش، جدا کردن مادران از نوزادان خود، اغلب برای مدت طولانی، هر زمان که نوزاد علائمی از بیماری را نشان می داد، معمول بود. اکنون می دانیم که جدایی برای سلامت نوزاد مضر است و برای مادر بسیار استرس زا است. در واقع، تماس پوست به پوست ممکن است نتایج سلامت نوزاد را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد، و به نوزاد کمک کند تا در طول انتقال از جنین به نوزاد، حرارت را بهتر تنظیم کند. بنابراین در صورت امکان مادر و نوزاد را کنار هم نگه دارید.

هنگام انجام ساکشن لامپ یا سایر روش‌هایی که در طی آن نگه‌داشتن نوزاد امکان‌پذیر است، به مادر اجازه دهید تا نوزاد را در آغوش بگیرد. اگر امکان انجام این کار برای او وجود ندارد، به محض انجام هر گونه اقدامات پزشکی، نوزاد را به مادر یا مراقب دیگری برگردانید. در حالی که مادر نوزاد را در آغوش می گیرد، نظارت و بررسی علائم حیاتی را انجام دهید، مگر اینکه نشانه های پزشکی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

قبل از تهویل نوراد به مادر گان شیردهی را به او هدیه دهید.

تجهیزات مناسب را انتخاب کنید 

تجهیزات مناسب برای ساکشن ایمن و مؤثر نوزادان حیاتی است. این شامل کاتترهای باریک تر و همچنین ماشین هایی با ساکشن قابل اعتماد، ثابت و قابل تنظیم است. نوزادان ممکن است به ساکشن اورژانسی در مکان‌های غیرمعمول نیاز داشته باشند، مانند زمانی که نوزاد در ماشین یا خانه به دنیا می‌آید یا در اتاق انتظار بیمارستان دچار ناراحتی تنفسی می‌شود.

دستگاه‌های ساکشن اضطراری تضمین می‌کنند که می‌توانید بدون تأخیر در مراقبت از کودک در هر کجا که هستند به او رسیدگی کنید. برای کمک به انتخاب دستگاه مکش ایده آل برای آژانس خود، راهنمای رایگان ما، راهنمای نهایی خرید دستگاه ساکشن اضطراری قابل حمل را دانلود کنید .