دستگاه ساکشن چیست؟

دستگاه ساکشن که به عنوان آسپیراتور نیز شناخته می شود، نوعی وسیله پزشکی است که عمدتاً برای از بین بردن انسدادها مانند مخاط، بزاق، خون یا ترشحات از راه هوایی فرد استفاده می شود.هنگامی که فردی به دلیل عدم هوشیاری یا یک روش پزشکی مداوم قادر به پاکسازی ترشحات نباشد، دستگاه‌های ساکشن با حفظ یک راه هوایی شفاف به او کمک می‌کنند تا نفس بکشد.

در عمل، متخصصان مراقبت از دستگاه های ساکشن به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک برنامه درمانی زمانی که راه هوایی بیمار به طور جزئی یا کامل مسدود شده است، استفاده می کنند. برخی از کاربردهای رایج عبارتند از:

 • حذف ترشحات تنفسی زمانی که بیمار قادر به انجام آن نیست
 • کمک به بیمار که هنگام تشنج یا بیهوش استفراغ می کند
 • پاکسازی خون از راه هوایی
 • برداشتن ماده خارجی از نای و یا ریه بیمار (آسپیراسیون ریوی)

از آنجایی که می‌توان از آن‌ها همراه با سایر فن‌آوری‌های پزشکی برای درمان انواع شرایط تهدیدکننده زندگی استفاده کرد، آسپیراتورها هم در محیط‌های پیش بیمارستانی و هم در محیط‌های بیمارستانی به یک ستون اصلی تبدیل شده‌اند . با توجه به فراگیر بودن آنها، معمولاً سؤالاتی در مورد کاربردها و عملکردهای آنها وجود دارد.

 

 

 

تاریخچه آسپیراتور

اولین آسپیراتور معمولی توسط یک متخصص قلب به نام پیر کارل ادوارد پوتین در سال 1285 معرفی شد. آسپیراتور او یک دستگاه دستی بود که از پمپی برای تخلیه آبسه ها و تجمع مایع در قفسه سینه استفاده می کرد و هدف آن جلوگیری از نارسایی قلبی بود. هنگامی که الکتریسیته رایج و قابل اعتماد شد، ماشین‌های مکش از دستگاه‌های دستی به دستگاه‌هایی با انرژی الکتریکی تبدیل شدند. با این حال، تا اواخر دهه 1389، آسپیراتورها بسیار بزرگ بودند و اغلب به طور دائم به دیوار چسبانده می شدند.

با گذشت زمان، بسیاری از انواع دیگر آسپیراتورها اختراع شدند. امروزه انواع مختلفی از دستگاه های ساکشن برای استفاده یا اجاره در بیمارستان ها و بیماران در دسترس است.

 • دستگاه‌های مکش دستی: دستگاه‌های دستی از برق استفاده نمی‌کنند و طراحی آن‌ها می‌تواند به سادگی یک لامپ دستی باشد که برای خارج کردن مخاط از حفره بینی کودک استفاده می‌شود. آنها اغلب در شرایط اضطراری استفاده می شوند زیرا برای عملکرد به برق نیاز ندارند و معمولا کوچک و قابل حمل هستند. با این حال، استفاده از دستگاه های مکش دستی به طور مداوم و موثر در مدت زمان طولانی دشوار است.
 • ماشین‌های مکش ثابت: برای چندین دهه، دستگاه‌های ثابت رایج‌ترین ماشین‌ها بودند، زیرا قابل اعتماد، مؤثر و سازگار بودند. با این حال، عدم قابل حمل بودن آنها چیزهای زیادی را به جای گذاشت. بیماران را نمی‌توان در حین حمل و نقل با دستگاه ساکشن ثابت درمان کرد و فقط می‌توانست مراقبت‌های اورژانسی را در چهار دیواری بیمارستان ارائه دهد.
 • ماشین‌های مکش قابل حمل: ماشین‌های مکش قابل حمل به دلیل پیشرفت در فن‌آوری آسپیراتور و باتری محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند . آسپیراتورهای قابل حمل به گونه ای طراحی شده اند که سبک وزن بوده و به راحتی قابل جابجایی یا حمل و نقل هستند و برای بیماران و متخصصان پزشکی مناسب هستند.

دستگاه‌های ساکشن دستی، ثابت و قابل حمل همه جای خود را در یک محیط مراقبت مدرن دارند. هر کدام مجموعه ای از نقاط قوت خود را دارند و متخصصان پزشکی ممکن است از انواع مختلفی از دستگاه های ساکشن در طول مراحل مختلف درمان استفاده کنند.

کاربردهای متداول برای ماشین های مکش

دستگاه‌های ساکشن اغلب زمانی استفاده می‌شوند که بیمار دچار انسداد مایع یا نیمه جامد در حلق، نای یا سایر حفره‌های دهانی خود باشد. با این حال، دستگاه ساکشن ایده آل ممکن است بسته به شرایط بیمار متفاوت باشد. در اینجا چند سناریو وجود دارد که در آن بیماران یا متخصصان ممکن است از یک دستگاه ساکشن قابل حمل استفاده کنند.

مراقبت مداوم از بیمار

اگر بیماران به دلایل مختلف نتوانند ترشحات خود را پاک کنند، ممکن است به دستگاه های ساکشن قابل حمل در خانه خود نیاز داشته باشند. این شامل بیمارانی می شود که تحت مراقبت تسکینی هستند و پاکسازی ترشحات خود را دشوار یا غیرممکن می دانند، افراد مبتلا به بیماری های مزمن ( فیبروز کیستیک، برونشکتازی و غیره)، یا بیمارانی که تحت تراکئوستومی قرار گرفته اند.

پیش بیمارستان

آسپیراتورهای قابل حمل در محیط های پیش بیمارستانی بسیار رایج هستند، زیرا نقش مهمی در کمک به پاسخ دهندگان اورژانس در ایجاد ABC (راه هوایی، تنفس و گردش خون) دارند. در عمل، ارائه دهندگان پیش بیمارستانی اغلب از دستگاه های ساکشن قابل حمل برای درمان انواع بیماران استفاده می کنند. این شامل قربانیان تروما با خون در راه هوایی، قربانیان اوردوز با استفراغ در راه هوایی، و سایر قربانیانی است که اورژانس تنفسی را تجربه می کنند.

دربیمارستان

اکثر بیمارستان ها دارای اتاق هایی هستند که با دستگاه های ساکشن ثابت و دیواری مجهز شده اند. تیم‌های مراقبتی اغلب از آسپیراتورهای ثابت به عنوان بخشی از روش‌های استاندارد مانند تراکئوستومی، بیماری‌های مربوط به سینوس و برداشتن لوزه‌ها استفاده می‌کنند.

با این حال، بیمارستان ها اغلب دارای چند دستگاه قابل حمل برای موارد استفاده خاص هستند. به عنوان مثال، اگر بیمار نیاز به آسپیراتور داشته باشد اما هیچ دستگاه آسپیراتور دیواری در اتاق بیمار وجود نداشته باشد، تیم مراقبت به جای انتقال بیمار به اتاق دیگر، یک آسپیراتور قابل حمل را پیدا کرده و بازیابی می کند. علاوه بر این، از آنها برای درمان بیماران در خارج از یک اتاق زمانی که بیمارستان ها در ظرفیت هستند استفاده می شود.

ماشین های مکش قابل حمل چگونه کار می کنند

دستگاه های ساکشن قابل حمل فشار منفی ایجاد می کنند که از طریق نوع خاصی از لوله اتصال پلاستیکی به نام کاتتر یکبار مصرف هدایت می شود. فشار منفی یک اثر خلاء ایجاد می کند که خون، مخاط یا ترشحات مشابه را از گلو خارج می کند. سپس ترشحات به طور خودکار در ظرف جمع آوری توزیع می شود.

به منظور ایجاد فشار منفی و حذف ترشحات، دستگاه های ساکشن قابل حمل به چند فناوری کلیدی متکی هستند. در اینجا لیست کوتاهی از متداول ترین اجزای یک دستگاه مکش آورده شده است.

 • باتری‌های یکبار مصرف یا قابل شارژ: ماشین‌های مکنده با باتری‌های قدرتمند مجهز شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانند قابلیت مکش را در زمانی که منبع تغذیه قابل اعتمادی در دسترس نیست، ارائه دهند.
 • پمپ مکش یا خلاء: پمپ خلاء اغلب در داخل آسپیراتور قرار دارد. این همان چیزی است که باعث فشار منفی می شود و برای عملکرد دستگاه مکش ضروری است.
 • لوله اتصال: این پمپ خلاء را به قوطی جمع آوری متصل می کند. هرگز نباید محتویات داخل قوطی جمع آوری را لمس کند.
 • لوله استریل بیمار: لوله بیمار به نوک ساکشن متصل می شود و ترشحات بیمار را به داخل قوطی جمع آوری می کند. لوله های استریل بیمار پس از هر جلسه ساکشن باید به درستی دور ریخته شود.
 • قوطی یکبار مصرف: قوطی یکبار مصرف ترشحات بیمار را نگه می دارد و اغلب قابلیت محافظت از سرریز را در صورت ساکشن مایعات بیش از حد از بیمار فراهم می کند. این قوطی باید یکبار مصرف باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام قسمت های دستگاه مکش استریل می مانند.
 • سیم برق: دستگاه های مکش قابل حمل دارای یک سیم برق هستند که می توان از آن برای شارژ دستگاه در زمانی که نزدیک به پریز برق هستید استفاده کرد.
 • فیلترها: در حالت ایده آل، یک قوطی یکبار مصرف باید از فیلترهای باکتری یا ویروسی برای جلوگیری از آلودگی در اجزای داخلی آسپیراتور پشتیبانی کند. همچنین ممکن است از فیلترهای خاصی برای محافظت در برابر گرد و غبار و گازهای خطرناکی که می توانند به دستگاه آسیب برسانند استفاده شود.

هنگامی که همه اجزاء حساب شده و اعمال می شوند، دستگاه را فعال کنید. کاربران می توانند حالت مکش مداوم یا متناوب را انتخاب کنند و سطح مکش را تنظیم کنند تا از پاک شدن تمام ترشحات اطمینان حاصل شود. تیم‌های مراقبتی که از آسپیراتور ZOLL 330 استفاده می‌کنند، می‌توانند ویژگی «جریان هوشمند» را نیز انتخاب کنند، که به عملکرد دستگاه در حین مراقبت از بیمار کمک می‌کند. این امر حواس پرتی را برای تیم مراقبت و بیماران به حداقل می رساند.

نحوه راه اندازی یک دستگاه مکش قابل حمل

قبل از استفاده از دستگاه ساکشن، مطمئن شوید که آموزش های مناسبی را برای دستگاه دیده اید و دفترچه راهنمای محصول رسمی مرتبط با دستگاه مکش خود را مطالعه کنید. از آنجایی که انواع مختلف آسپیراتور دارای ویژگی های متفاوتی هستند، تنها یک دفترچه راهنمای محصول رسمی دقیق ترین راهنمایی را ارائه می دهد.

در حالی که در حال آماده سازی دستگاه مکنده برای استفاده هستید، مطمئن شوید که چند مورد حیاتی دارید. اگر این اجزا در دسترس نباشند، دستگاه مکش ممکن است آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند.

 • منبع تغذیه ( برای برخی از ماشین ها، کابل 12 ولت DC خودرو نیز در صورت وجود برق خارجی کافی است)
 • قوطی جمع آوری یکبار مصرف
 • لوله اتصال آسپیراتور به قوطی
 • لوله بیمار (همچنین به عنوان مدار آسپیراتور نیز شناخته می شود)
 • کاتتر ساکشن یا لوازم جانبی ساکشن جراحی (لوازم جانبی مناسب بستگی به روش دارد)
 • جامد کننده های کنترل نشت برای دفع ایمن خطرات زیستی مایع
 • هر گونه لوازم جانبی اضافی که برای این روش مورد نیاز است و توسط سازنده دستگاه تایید شده است

هنگامی که تمام قطعات لازم برای شروع فرآیند مکش را دارید، دستگاه را برای استفاده آماده کنید. فرآیند کلی راه اندازی دستگاه ساکشن با بازرسی اجزای بیرونی مانند سیم برق برای هر گونه نقص و آسیب آغاز می شود. اگر همه قطعات در وضعیت کار مناسب هستند، آسپیراتور را به منبع برق وصل کنید. برای آسپیراتور ZOLL 330، سیم برق را با تراز کردن رابط سیم با مثلث های روی دستگاه، در جای خود قفل کنید. اگر منبع تغذیه به راحتی در دسترس نیست، قبل از شروع استفاده از دستگاه مطمئن شوید که کاملاً شارژ شده است.

سپس قوطی جمع آوری و لوله را به دستگاه مکنده وصل کنید. با محکم کردن درب روی قوطی جمع‌آوری با فشار دادن محکم روی کل محیط درب شروع کنید تا کاملاً مهر و موم شود. سپس درپوش دهانه ریزش را محکم روی دهانه آبریز درب بچسبانید. در مرحله بعد، درپوش جمع‌آوری را روی یک سبد یا ظرف دیگری برای جلوگیری از ریختن آن محکم کنید – در صورت لزوم آن را با یک قلاب و حلقه محکم کنید. هنگامی که ظرف تنظیم شد، شیلنگ اتصال را به درگاه خلاء آسپیراتور و درگاه خلاء روی قوطی جمع آوری وصل کنید. لوله استریل بیمار را به درگاه بیمار قوطی وصل کنید.

در این مرحله می توان آسپیراتور را با دکمه پاور یا کلید پاور روشن کرد. هنگامی که آن روشن می شود، دستگاه مکش باید یک بررسی خود را آغاز کند تا مطمئن شود همه سیستم های داخلی به درستی کار می کنند. این شامل شرایط هشدار، عملکرد سیستم پنوماتیک، ارتباطات داخلی و سیستم قدرت است.

مجدداً بررسی کنید که دستورالعمل‌های ذکر شده در دفترچه راهنمای محصول را رعایت کرده‌اید و مطمئن شوید که تمام اجزای بیرونی (کانیستر، لوله، اتصالات و غیره) محکم به هم وصل شده‌اند. سپس، بررسی کنید که دستگاه برق مناسب را دریافت می کند. برای ZOLL 330 Aspirator، اگر از منبع تغذیه خارجی برق می‌گیرد، نماد برق خارجی ظاهر می‌شود. اگر بریده بریده ظاهر شود، کابل یا منبع تغذیه برق آسپیراتور را تامین نمی کند.

پس از روشن شدن دستگاه، یک آزمایش عملیاتی انجام دهید تا مطمئن شوید دستگاه به درستی کار می کند. ابتدا گزینه Surgical Suction را در منوی شروع انتخاب کنید. دستگاه مکنده شروع به هدایت فشار منفی می کند. سطح خلاء را با فشار دادن لوله مکش و تماشای گیج خلاء آزمایش کنید. باید تا سطح خلاء جراحی افزایش یابد (± 2 میلی متر جیوه + 8٪). اگر بالاتر یا پایین تر است، مطمئن شوید که هنگام فشار دادن لوله، دهانه را کاملاً مسدود کرده اید. اگر نه، دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که لوله و قوطی جمع آوری به طور ایمن مونتاژ شده اند. اگر با وجود اینکه همه چیز به درستی مونتاژ شده است، سطح خلاء مناسب نیست، ممکن است آسپیراتور شما نیاز به سرویس داشته باشد. برای راهنمایی بیشتر با سازنده دستگاه خود تماس بگیرید .

نحوه تمیز کردن دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن دارای قطعات زیادی است، بنابراین تمیز کردن مکرر یک ضرورت مطلق است. در حالت ایده‌آل، حرفه‌های پزشکی باید پس از هر بار استفاده، هنگام استفاده از تجهیزات حفاظت فردی، برای محافظت در برابر ضایعات خطرناک، یک آسپیراتور را تمیز کنند و سپس قطعات قابل استفاده مجدد را در فواصل منظم تمیز کنند تا اطمینان حاصل شود که آسپیراتور و اجزای آن عاری از آلاینده‌های خطرناک هستند .

خبر خوب این است که بسیاری از قطعات آسپیراتور یک بار مصرف هستند. برای تعیین اینکه چه چیزی را می توان دوباره استفاده کرد و چه چیزی را پس از استفاده دور انداخت، با کتابچه راهنمای محصول خود مشورت کنید. با آسپیراتور ZOLL 330، قوطی جمع آوری، درب قوطی و لوله مکش مربوطه باید پس از استفاده دور ریخته شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات یکبار مصرف مطابق با پروتکل های بیمارستانی و محلی برای زباله های پزشکی دور ریخته می شوند.

تمیز کردن آسپیراتور ZOLL 330 ساده است. برای تمیز کردن منظم، محفظه دستگاه و درگاه جاروبرقی را با یک پارچه مرطوب و صابونی پاک کنید و سپس آن را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید. برای ضد عفونی کردن پس از استفاده، پارچه ای را با محلول سفید کننده 10 درصد مرطوب کنید و محفظه و درگاه جاروبرقی را کاملا تمیز کنید و مراقب باشید که هیچ مایعی به داخل آسپیراتور نرسد. در نهایت، قبل از ذخیره یا استفاده مجدد از آسپیراتور اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شده است.

برخی از ترکیبات هستند که نباید با دستگاه مکنده تماس داشته باشند. اجازه ندهید گریس یا روغن وارد سیستم شود یا اجزای قابل استفاده مجدد آسپیراتور را بپوشاند و داخل آسپیراتور را در معرض مقادیر بیش از حد آب قرار ندهید. علاوه بر این، از استفاده از پاک کننده های هیدروکربنی یا ساینده در دستگاه مکنده خودداری کنید، زیرا ممکن است به بدنه یا اجزای آن آسیب برسانند.

همیشه به دفترچه راهنمای محصول یا دستورالعمل های تمیز کردن دستگاه آسپیراتور خود مراجعه کنید تا تأیید کنید که دستگاه شما به درستی تمیز شده است.